U rôznych kovových vecí sa často stáva, že zhrdzavejú. Dochádza k tomu najmä vtedy, keď sa dostanú do prostredia, kde kov môže ľahko zoxidovať. Je to najčastejšie po kontakte s vodou alebo vlhkým prostredím. Proti korózii možno ale pomerne ľahko bojovať a ponúka sa k tomu celý rad osvedčených spôsobov, ktoré môže vyskúšať každý. Od pogumovania, až po katodickú a anodickú ochranu. Ako teda ošetriť kov proti korózii?
1. Korózia
Znie to paradoxne, ale kov môžete najlepšie ošetriť proti korózii tak, že ho necháte skorodovať. Cez zoxidovanú vrstvu sa totižto už nedostane ďalšia vlhkosť a tak je kov dokonale chránený. Tento proces sa bežne robí u medených odkvapov aj u kovových nástrojov.
2. Pokovovanie
Táto metóda je často používaná, pokiaľ je na kov nanesená vrstva iného kovu, ktorý nekoroduje. Tak sa dosiahne ideálna kombinácia. K pokovaniu sa často používa zinok, chróm a ďalšie kovy.
3. Zmena prostredia
Veľmi vhodnou možnosťou je zmena prostredia, ktorá spočíva v tom, že jednoducho vytvoríme také podmienky, v ktorých kov nebude korodovať. Podmienkou je vždy dostatočné vetranie vzduchu, ktoré neobsahuje veľa vlhkosti. Bohužiaľ nie vždy je jednoduché dosiahnúť takéto podmineky vždy, preto odporúčame použiť rôzne pohlcovače vlhkosti a i.
4. Katodická a anodická ochrana
V prostredí, kde prebieha korózia elektrochemickým mechanizmom, je možné jej rýchlosť ovplyvniť zmenou elektródového potenciálu. Pri katodickej ochrane sa chránený predmet stáva katódou a pri anodickej zase anódou. Následne sú kovy voči koróznym činidlám imúnne.
5. Náter
Najjednoduchší spôsob ochrany je pokryť kovovú vrstvu minimálne jednou vrstvou náteru. Kov jednoducho natrite farbou alebo lakom, čím dosiahnete, že k nemu vlhkosť neprenikne. V prípade, že je kov už skorodovaný, náter nestačí. V takom prípade musíte najprv odstrániť hrdzu a to buď drôtenou kefou alebo brúsnym papierom. Až na čistý kov možno náter aplikovať.
6. Ochranný povlak z nekovov
Najznámejším povlakom je smalt. Kov sa smaltuje takým spôsobom, že sa na neho nanesie vrstva z borosilikátových skiel. Ďalej je používané sírovánie a fosfátovanie.
7. Pogumovanie
Pogumovanie je metóda ochrany kovových a betónových povrchov nanášaním ochrannej vrstvy – gumy na podkladový materiál. Medzi výhody pogumovania patrí výborná ochrana povrchov voči korózii, abrázii, kavitácii, erózii a vplyvom pôsobenia chemických látok, vody a abrazívnych materiálov.